Ministerstwo nie sfinansuje testów dla personelu przedszkoli

Ministerstwo nie sfinansuje testów dla personelu przedszkoli. Z wnioskiem o przeprowadzenie testów dla osób opiekujących się przedszkolakami i dziećmi do lat 3 w ponownie otwieranych placówkach zwrócił się jeszcze w końcu kwietnia prezydent Częstochowy. Resort zdrowia odesłał jednak do wytycznych, w których nie ma mowy o testach dla  pracowników tych jednostek.

29 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych w związku z COVID-19. Umożliwiło tym samym ponowne otwarcie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz przedszkoli specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Tego samego dnia, prezydent Częstochowy skierował do Ministra Zdrowia wniosek o realizację testów w kierunku koronawirusa dla pracownic i pracowników tych placówek. Zwrócił uwagę, że wznowienie ich działalności wiąże się z ryzykiem, a w przeznaczonych dla nich rządowych wytycznych nie uwzględniono postępowania wobec personelu, który mógł być narażony na zetknięcie z koronawirusem. Zdaniem władz Częstochowy, wykonanie testów wracającemu do pracy personelowi winno być jednym z warunkiem ponownego, w pełni bezpiecznego uruchomienia tych jednostek.

List prezydenta miasta został także przekazany do wiadomości Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Wojewody Śląskiego.

W odpowiedzi resort zdrowia lakonicznie odesłał do opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej przez Głównego Inspektora Sanitarnego wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – czyli do tych samych zaleceń, w których brak wzmianki o testowaniu personelu tych placówek. W wytycznych GIS jest mowa jedynie o postępowaniu w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu – placówki zostały zobowiązane do przygotowania procedury na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na wywołaną przez niego chorobę.

Na terenie Częstochowy jest 8 placówek zapewniających – w normalnej sytuacji – opiekę blisko 400 dzieciom w wieku do lat 3, oraz 91 przedszkoli, oddziałów i punktów przedszkolnych, w których opiekę sprawuje się nad 7,3 tys. dziećmi (także w sytuacji braku ograniczeń związanych z epidemią).

Obecnie – w ograniczonym stanem epidemii zakresie – przyjmuje dzieci żłobek miejski, niepubliczne punkty żłobkowe, część miejskich i niepublicznych przedszkoli.

źródło: UM Częstochowy
[mb]