Po kolejnych osiedlowych drogach będzie się lepiej jeździło

Miejski Zarząd Dróg i Transportu sukcesywnie wyłania wykonawców robót dotyczących poprawy stanu bocznych, ale istotnych dla mieszkańców poszczególnych dzielnic dróg. Niedawno rozstrzygnięto przetargi na remonty ulic Rybackiej i Skierniewickiej. MZDiT ma na liście łącznie kilkanaście lokalnych dróg do przebudowy.

Już po raz drugi MZDiT realizuje przedsięwzięcie tego rodzaju. Nie składają się na nie szczególnie duże zadania, jak kilka innych, ważnych z punktu widzenia skomunikowania miasta z krajową siecią drogową inwestycji. Niemniej jednak kierowcy, ale i niezmotoryzowani mieszkańcy i mieszkanki poszczególnych dzielnic bardzo na nie czekają. Dlatego takie mniejsze zadania drogowe są istotną częścią programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Zaplanowane na najbliższe miesiące prace uda się przeprowadzić m.in. dzięki zgodzie częstochowskich radnych na propozycję prezydenta miasta dotyczącą zmian w budżecie. Środki na te remonty MZDiT zaoszczędziło na zeszłorocznych przetargach.

Wykonaniem inwestycji przy ul. Rybackiej zajmie się ,,Rafalin” Sp. z o.o. z Blachowni. Remont obejmie tam łącznie 630 metrów bieżących tej ulicy. Z kolei realizacji zadania przy ul. Skierniewickiej – na długości 368 metrów bieżących – podejmie się firma ,,OLS” Sp. z o.o. z Lublińca. Prace w obu miejscach mają się zakończyć do 16 października tego roku.

Wszystkie wskazane do przebudowy lokalizacje to m.in. odcinki między zakończonymi już modernizacjami drogowymi, fragmenty uzupełniające wcześniejsze zadania czy części dróg i chodników, których przebudowa umożliwi domknięcie układu komunikacyjnego w danej dzielnicy.

Pełna lista ulic przeznaczonych do remontu w najbliższym czasie przedstawia się następująco: Liliowa (Kiedrzyn), Skierniewicka (Lisiniec), Rybacka (Lisiniec/Grabówka), Zdrojowa (Rząsawy), Kołłątaja (Dąbie), Polna (Stradom) – na odcinku od ul. Pirotechników do ul. Skrzetuskiego (będzie to dokończenie zadania sprzed dwóch lat), Oficerska (Stradom) – od ul. Łączności do ul. Skrzetuskiego, Kościelna (Stradom) – od ul. Piastowskiej do kładki, Brzezińska (Błeszno) – od ul. Bohaterów Katynia do ul. Załogi, Brzeźnicka (Tysiąclecie) – od ul. Dekabrystów do Promenady Niemena, Łukasińskiego (Raków) – od łącznika z aleją Pokoju do ul. Okrzei, Mierna (Zawodzie). Na ul. Kisielewskiego (Kiedrzyn) remont przejdzie chodnik na odcinku od ul. Klemensiewicza do ul. Traugutta + dojście do przystanku.

W trakcie rozstrzygania są postępowania przetargowe dotyczące ulicy Łukasińskiego (odcinek od alei Pokoju do ul. Stefana Okrzei), ul. Brzeźnickiej (na odcinku od ul. Dekabrystów do Promenady Czesława Niemena), Liliowej czy Zdrojowej. Wykonawców zainteresowanych realizacją tych prac jest sporo, a więc i ich oferty są tańsze – mieszczące się w ramach wyasygnowanych na te zadania środków. A to z kolei pozwala przypuszczać, że przetargi na te inwestycje uda się niebawem rozstrzygnąć.

Łącznie – dzięki całemu przedsięwzięciu – poprawi się stan niemal 5 km ulic i chodników.

W poprzedniej serii tego rodzaju remontów poprawiła się jakość nawierzchni na ulicach Ostrej, Welońskiego, Fiołkowej, Podhalańskiej, Turystycznej, Łosiowej, Solnej oraz na odcinkach ulic Sojczyńskiego-Warszyca, Bohaterów Monte Cassino oraz Wilsona. Z kolei na ul. Piastowskiej powstały miejsca do parkowania i postój taksówek.

źródło: UM Częstochowy
foto:mb