Częstochowa liderem w walce z grypą

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jak co roku wyróżnił samorządy, które w największym stopniu angażowały się w realizację projektów zdrowotnych w zakresie profilaktyki grypy. 
Miasto Częstochowa zostało wyróżnione tytułem „Lidera w Innowacjach w zakresie profilaktyki grypy” i otrzymało statuetkę za walkę z tą chorobą wśród najmłodszych mieszkańców miasta.

Wyróżnienia przyznawano podczas XII Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum 2020, która odbyła się 29 września w Villi Foksal w Warszawie.
Częstochowski samorząd program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia i dzieci do lat 18 ze schorzeniami przewlekłymi i nowotworowymi realizuje od 2006 roku, czyli od 14 lat. Od 2013 roku szczepieniami objęte zostały również dzieci uczęszczające do częstochowskich przedszkoli.
Przez 14 lat zaszczepiono niemal 31 800 osób. W sumie kosztowało to ponad 1,2 mln zł. Celem głównym programu jest zapobieganie zachorowaniom na grypę wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz popularyzacja szczepień przeciwko tej chorobie.
Program polityki zdrowotnej pn. „Szczepienia ochronne przeciwko grypie dla mieszkańców Częstochowy z grup szczególnego ryzyka na lata 2014 – 2018 – kontynuacja programu na lata 2019-2022” realizowany jest przez podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu ofert.
foto/źródło: UM Częstochowy