Bezpieczne osiedle mieszkaniowe

Kierowco, zwolnij i nie narażaj mieszkańców na niebezpieczeństwo!  Rusza wspólna akcja Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Cel to  edukacja zmotoryzowanych, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na osiedlach mieszkaniowych i w strefach zamieszkania. 

Na drogach i parkingach w pobliżu miejskich bloków nie można czuć się do końca bezpiecznie – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej na zlecenie ZGM „TBS”. Na pytanie: „Czy w bezpośrednim sąsiedztwie Pana/Pani budynku występują jakieś zagrożenia wynikające z ruchu samochodów?”, blisko 40 procent badanych stwierdziło, że takie zagrożenia są obecne. Równolegle respondenci wskazywali na nadmierną prędkość niektórych pojazdów. Tylko w ubiegłym roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 40 wypadków na przejściach dla pieszych z winy kierującego. Spore zagrożenie dla mieszkańców stanowili też zmotoryzowani znajdujący się pod wpływem alkoholu – w tamtym roku doszło do 31 wypadków z ich udziałem, w których aż 3 osoby straciły życie. To wszystko potwierdza, że wielu kierowców wciąż nie wie, jak bezpiecznie i rozsądnie poruszać się po drogach osiedlowych oraz tych położonych w ich bliskim sąsiedztwie, czym jest „strefa zamieszkania” oraz jak wygląda znak informacyjny D-40. Stąd akcja pod hasłem „Bezpieczne osiedle mieszkaniowe” zainaugurowana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” oraz Komendę Miejską Policji w Częstochowie pod honorowym patronatem prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Jej celem jest edukacja zmotoryzowanych, ochrona pieszych i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych oraz w strefach zamieszkania. W ramach działań organizatorzy przygotowali dla kierowców m.in. ulotki edukacyjne.

– Ta akcja ma uświadamiać kierowców, jak zachowywać się w sferze zamieszkania, że tutaj to pieszy ma pierwszeństwo, także dzieci, które często nie znają jeszcze przepisów ruchu drogowego i na które trzeba szczególnie uważać
 – mówił podczas inauguracji kampanii prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Obyśmy po przeprowadzeniu tej akcji mieli wszyscy większe poczucie bezpieczeństwa i realnie czuli się bezpieczniej, niż wówczas, gdy tę kampanię rozpoczynaliśmy.

– Liczymy, że kierowcy będą przestrzegali przepisów ruchu drogowego w strefach zamieszkania. Chodzi przecież o bezpieczeństwo pieszych, w tym małych dzieci, które powinny czuć się całkowicie swobodnie i bezpiecznie na osiedlach mieszkaniowych i w strefach zamieszkania. Jeżeli mamy prędkość ograniczoną do 20 km/h, to pod żadnym pozorem nie próbujmy jej zwiększać. Pamiętajmy, że wszelka brawura na drodze może mieć tragiczne skutki
 – powiedział insp. Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie. 
Z inicjatywy miejskiej spółki ZGM „TBS” w 4 strefach zamieszkania na terenie zasobu komunalnego oraz na wybranych osiedlach mieszkaniowych postawiono specjalne tablice z apelem do kierowców o ostrożność i uwagę skierowaną na pieszych, w tym bawiące się dzieci.

– Chcemy, by mieszkańcy, w tym lokatorzy zasobów komunalnych, czuli się bardziej bezpiecznie. Wcześniej otrzymaliśmy pisma od przedstawicieli Rad Dzielnic z prośbą o utworzenie specjalnych tablic oraz o przeprowadzenie akcji informacyjnej dla zmotoryzowanych mieszkańców całej dzielnicy, którzy – według relacji lokatorów – często nie stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym 
mówił Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie.

Równolegle w jednej z częstochowskich rozgłośni radiowych można usłyszeć apel dziecka do kierowców poruszających się po osiedlowych drogach.

Obecnie w Częstochowie wyznaczonych jest 48 stref zamieszkania. W Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym można przeczytać, że strefa zamieszkania jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Wjazd do strefy zamieszkania oznacza się niebieskim znakiem informacyjnym D-40, przedstawiającym dom, pojazd, pieszego i dziecko grające w piłkę. Najważniejsze zasady, które obowiązują  w strefie zamieszkania to między innymi: prędkość ograniczona do 20 km/h; pieszy może poruszać się swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami; tylko w tej strefie dzieci maja prawo do samodzielnego poruszania się po drodze nawet wtedy, gdy nie ukończyły 7 lat.

Warto podkreślić, że już 1 czerwca tego roku wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym piesi zyskają pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych. Zbliżając się do pasów kierowca będzie musiał zmniejszyć prędkość (poniżej dopuszczonego na danym odcinku drogi limitu). Obowiązek ten dotyczyć będzie również rowerzystów.

foto/źródło: UM Częstochowy