Ambasador Stanów Zjednoczonych gościł w Częstohochowie

W Częstochowie gościł w piątek Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski. Spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, odwiedził także hutę szkła Guardian, Jasną Górę, Liceum Mickiewicza oraz Politechnikę.

Ambasadorowi towarzyszył m.in. Patrick T. Slowinski, konsul generalny USA w Krakowie.

W Urzędzie Miasta Mark Brzezinski spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. W czasie spotkania podkreślił, że przyjeżdżając do Częstochowy jest dumny ze swoich korzeni. Mówił o religijnym i historyczno-kulturowym dziedzictwie miasta, jego obecnych osiągnięciach, wartości lokalnych tradycji oraz globalnej marce Częstochowy. W jego opinii siłą Częstochowian jest otwartość na zmiany. Dziękował także za pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom.

Tematem rozmowy nowego Ambasadora USA z prezydentem Częstochowy była aktualna sytuacja gospodarcza w mieście, inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, strategiczne kierunki rozwoju miasta oraz realizowane ostatnio miejskie zadania inwestycyjne, a także obecność firm z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały lub obecnie inwestują w Częstochowie (Guardian Glass, Panattoni, Hillwood).

– Amerykańskie firmy są obecne w mieście, dają zatrudnienie naszym mieszkankom i mieszkańcom, inne – jak np. Trek – sprzedają u nas swoje produkty – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mówiliśmy jak rozwijać współpracę między miastem a tymi firmami, które na naszym terenie funkcjonują. Dziękuję Panu Ambasadorowi za otwartość i życzliwą dyskusję.

Mark Brzezinski dokonał wpisu w księdze pamiątkowej, w którym podziękował za gościnę mieszkańcom „miasta o lokalnych korzeniach i globalnym zasięgu”.
Prezydent zaprosił Pana Ambasadora do złożenia kolejnej wizyty w mieście oraz poznania uroków częstochowskiej Jury.

Swój pobyt w Częstochowie Ambasador Stanów Zjednoczonych rozpoczął rano od spotkania z przedstawicielami spółki Guardian Częstochowa – dyrektorem zakładu Marcinem Leszkiem i dyrektorem na Wschodnią Europę – Grzegorzem Kuźnikiem. Guardian Glass jest częstochowską firmą z kapitałem amerykańskim. Nowoczesny zakład produkuje szkło typu float o wysokich parametrach stosowane we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Po wizycie w Urzędzie Miasta kolejnym punktem programu było zwiedzanie sanktuarium jasnogórskiego. Dyplomaci amerykańscy przyjęli również zaproszenie wystosowane przez dyrekcję V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Szkoła już wcześniej współpracowała z krakowskim Konsulatem USA. W spotkaniu wzięli udział także uczniowie z grupy tanecznej MICK oraz z klasy ukraińskiej.
Trop partnerskich relacji poprowadził Ambasadora również na Politechnikę Częstochowską, gdzie Rektor prof. Norbert Sczygiol i ekipa odpowiedzialna za sukcesy częstochowskiego łazika marsjańskiego zaprezentowali ostatnie projekty, o których było głośno także w Stanach Zjednoczonych.

foto/źródło: UM Częstochowy