W Częstochowie odbyła się I Regionalna Konferencja „Forum Postępu”

 W Częstochowie odbyła się I Regionalna Konferencja „Forum Postępu”

foto: mb

24 września w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej 4 odbyła się I Regionalna Konferencja „Forum Postępu”. Celem Regionalnej Konferencji była próba zarysowania strategii programowej i organizacyjnej dla środowisk postępowych województwa śląskiego na najbliższe lata.

Konferencję otworzył Sekretarza Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD Tomasz Niedziela , który powitał zebranych gości i przedstawił cel spotkania.

Następnie głos zabrał Dyrektor Fundacji Amicus Europae   Ireneusz Bil, który podziękował Częstochowie za goszczenie I Regionalnego Forum Postępu  oraz  powitał liczne grono, nie tylko z samej Częstochowy, ale również z regionu. Następnie przybliżył inicjatywę Forum Postępu oraz jej cele „ W Polce brakowało możliwości zebrania się w jednym miejscu do dyskutowania o wszystkich sprawach, które nasze organizacje prowadzą, w taki sposób aby doszło do tej wartości dodanej, czyli żeby  kiełkowało z tego dialogu i z tej współpracy coś, co będzie ponadczasowe i będzie integrowało nasze środowisko, czyli celem jest nie tylko współpraca wokół spraw konkretnych, ale celem jest tak naprawdę zintegrowanie naszych środowisk wokół celów wspólnych i propagowania wartości” – powiedział Ireneusz Bil.

Po wystąpieniu Ireneusza Bila  głos zabrał Sławomir Wiatr z Fundacji im. Kazimierza Kelles-Krauza, który  zanim wygłosił referat na temat  aktualnego stanu polskiej lewicy oraz przedstawił  sytuację jak wygląda Polska lewica na tle europejskich ruchów postępowych opowiedział o swoich dotychczasowych wizytach w Częstochowie „Dwukrotnie bywałem w Częstochowie na zaproszenie Marka Balta, kibicując referendum i wspierając kiedy podnosiliście Częstochowę z kolan” – powiedział Sławomir Wiatr.

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Katowicach Marek Balt, który stwierdził, iż „ W mojej ocenie po tym co robi Prawo i Sprawiedliwość, najbliższe wybory będą skupione na ustrojowej roli samorządowej w Polsce. Dzisiaj prowadzona jest dyskusja na temat jak zmienić ordynację wyborczą, czy stowarzyszenia, ruchy obywatelskie będą mogły wystawiać komitety wyborcze. Część polityków partii rządzącej jest za tym aby w wyborach samorządowych, ale i parlamentarnych mogły startować tylko partie polityczne, żadne komitety wyborcze, ani ruchy społeczne. Jest za tym również aby prezydenci byli wybierani przez rady, albo żeby zakazać kandydowania prezydentom, którzy już mają na swoim koncie kilka, co najmniej dwie kadencje” – powiedział Przewodniczący Balt – dodając „Sytuacja w Polsce za dwa lata może wyglądać jak rewolucja. My jako lewica postępowa, zrzeszająca różne ruchy związane m.in. z samorządami, czy ruchami obywatelskimi  musimy mieć w tej sprawie swoje zdanie i stanowisko, zwłaszcza, że to Sojusz Lewicy Demokratycznej wprowadzał bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast”. Następnie przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Katowicach Marek Balt wygłosił przemówienie nt. „Subsydiarna rola samorządu terytorialnego względem organów władzy centralnej”.

Po tym wystąpieniu odbył się panel główny prowadzony przez Przewodniczącego Marka Balta. Uczestnicy panelu dyskutowali na temat  samorządu terytorialnego, a jednym z pytań było „ Czy według obowiązującego dzisiaj prawa możemy uznać dzisiaj Polskę za państwo samorządowo-obywatelskie, czy raczej korporacyjno-samorządowe ?„ W dyskusji udział wzięli redaktor naczelny serwisu trybuna.eu Michał Syska,  Dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie Wojciech Konieczny, prof. Tomasz Czakon oraz radny sejmiku śląskiego Jarosław Makowski.

Następnie  odbyły  się dwa inne panele. Pierwszy  panel, który prowadził Jerzy Woźniak nosił temat: „Program dla samorządu elementem integrującym środowiska lewicowe (postępowe). Rozpoznanie i agregacja potrzeb mieszkańców z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju Polski”. W dyskusji tej udział wziął m.in. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski, Sekretarz Związku Miast Polskich prof. Jan Czubak, czy  były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki Jerzy Markowski.

Drugi panel, którego „gospodarzem” był Michał Czarski były minister Pracy , wieloletni prezydent Sosnowca i marszałek Województwa Śląskiego, nosił temat:  „Wybory samorządowe 2018. Strategia i taktyka lewicy (ruchów postępowych). Próba zakreślenia istotnych elementów programu wyborczego”. W tym panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in. prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Szejna oraz radny sejmiku śląskiego Jarosław Makowski wieloletni szef Instytutu Obywatelskiego.

[metaslider id=343]

[mb]