Marek Balt: W Częstochowie żyje się godnie (wywiad)

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Częstochowie Marek Balt w rozmowie m.in. o darmowej komunikacji, inwestycjach, in vitro oraz o bezrobociu w Częstochowie.

Dzięki klubowi radnych SLD oraz prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi dzieci i młodzież podróżują komunikacją miejską za darmo. Może Pan powiedzieć coś więcej na temat tego programu. 

– Zgadza się pod koniec kwietnia klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyszedł z inicjatywą do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do lat 15. Pan prezydent, dla którego promowanie komunikacji miejskiej jest bardzo ważne z dużym uznaniem przyjął Naszą inicjatywę i od 1. Października br. do  końca 2018 roku dzieci  i młodzież do lat 15, w tym także 5-, 6- latki mogą jeździć za darmo publicznym transportem zbiorowym. Celem tej inicjatywy jest m.in. promowanie komunikacji miejskiej wśród dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że spowoduje to, iż w przyszłości osoby te na stałe będą korzystać z transportu miejskiego co zniweluje liczbę samochodów w mieście, dzięki czemu nie będzie korków, no i przede wszystkim pozytywnie wpłynie to na środowisko. Ponadto wprowadzenie tego programu spowoduje, że rodzicie nie będą obciążeni zakupem biletu okresowego dla swoich dzieci.

Darmowa komunikacja miejska to nie jedyna „inwestycja” w komunikacji miejskiej. Niedawno Częstochowa otrzymała potężne dofinansowanie na zakup nowych tramwajów oraz na remont linii tramwajowej.

Otrzymaliśmy prawie 144 mln złotych dofinansowania na zakup dziesięciu nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów oraz na kompleksową modernizację infrastruktury tramwajowej od pętli przy ul. Fieldorfa-Nila do pętli przy al. Pokoju. W sumie szacujemy, że na ten dwie inwestycje wydamy ponad 208 mln. złotych ! Jeśli chodzi o zakup tramwajów to Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie rozstrzygnęło już przetarg, w którym wygrała firma PESA z Bydgoszczy, czyli producent, który w 2012 roku dostarczył  do Częstochowy siedem tramwajów typy „TWIST”. Nowe tramwaje w porównaniu z dobrze znanymi już ”Twistami” będą wzbogacone o wyświetlacze, które będą informować pasażerów na pętli  o pozostałym czasie do odjazdu oraz m.in. każdy tramwaj zostanie wyposażony w dwa biletomaty. Jeśli chodzi o modernizację infrastruktury tramwajowej  to zmodernizowane zostanie torowisko oraz sieć trakcyjna na ok. 14 km odcinku. Zakres pracy obejmuje m.in. przebudowę torowiska wraz z przebudową przystanków oraz peronów, przebudowę sieci trakcyjnych, zamontowane zostaną również sterowania i ogrzewania zwrotnic wraz ze smarowaniem szyn.

W Częstochowie stopa bezrobocia jest niższa o tej krajowej oraz od śląskiej. Jak udało się osiągnąć tak wyśmienity wynik ?

– W Częstochowie stopa bezrobocia wynosi ok. 5,3%, z kolei w kraju  oscyluje na poziomie ok. 7,1%. Tak niska stopa bezrobocia to bez wątpienia sukces Sojuszu oraz prezydenta Matyjaszczyka. Bo to My rozmawiamy z przedsiębiorcami i wiemy czego oczekują od Nas i Naszego miasta – na takich spotkać staramy się wypracować  kompromis zadowalający obie strony, dzięki temu  firmy chętniej podejmują inwestycje w Naszym mieście, a co za tym idzie powstają nowe miejsca pracy. Warto odnotować, że w tym roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą płacą mniejszy podatek od budynków lub ich części wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, obniżono również m.in. podatki od środków transportu. Niedawno powołaliśmy również program „Teraz Lepsza Praca”, w ramach którego przedsiębiorcy, którzy stworzą lepsze miejsca pracy mogą liczyć na dodatkowe ulgi, z kolei samym pracownikom program daje możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Ponadto powstała platforma internetowa, na której „spotykają się” pracodawcy z pracownikami. Nie można zapomnieć również o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, które przyciągają coraz większe grono inwestorów. Od czerwca 2014 roku, kiedy to tereny inwestycyjne w Częstochowie otrzymały status SSE, wydano 16 pozwoleń na nowe inwestycje w obrębie stref. To właśnie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie drugi oddział firmy Guardian, w którym zatrudnienie znajdzie ponad 150 osób. Te działania powodują, że w Częstochowie żyje się godnie.

Podczas jednych z ostatnich sesji Rady Miasta częstochowscy radni przyjęli projekt, który zakłada kontynuację w latach 2018-2020 programu leczenia niepłodności in vitro. Czy oznacza to, że w Częstochowie mimo rządowej nagonki na tę metodę jest zapotrzebowanie ?

Program dofinansowania zabiegów in vitro jest programem wieloletnim i właśnie na wrześniowej sesji Rady Miasta głównie dzięki głosom radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej program ten będzie kontynuowany w latach 2018 – 2020. Liczę na to, że posłowie oraz senatorowie z PIS nie zabiorą niektórym parom szczęścia jakim jest posiadanie własnego dziecka. Jeśli ktoś ma inne światopoglądy to nikt nikogo nie zmusza do korzystania z tej metody, ale niech grupa ludzi niezabrania stosować in vitro innym, dla których jest to jedyne wyjście do posiadania własnego potomka. W samej Częstochowie z programu skorzystało 57 par, a  na świat przyszło 23 dzieci – to pokazuje, że częstochowianie chcą mieć dostęp do in vitro i My jako partia rządząca w mieście nie zabierzemy czegoś czego oczekują i potrzebują Nasi mieszkańcy.

W ostatnim czasie opozycja zarzuca włodarzą miasta, że Ci nie dbają o zieleń miejską. Czy faktycznie tak jest ?

– Nieuniknione jest wycięcie, niektórych drzew, które ingerują w projektowaną drogę, czy ścieżkę rowerową. Jakbyśmy zostawili drzewo, które rosłoby na środku ścieżki rowerowej to, czy ta sama opozycja nie krytykowałby Nas, że robimy absurdy drogowe ? Ponadto warto odnotować, że w miejsce wykopanego drzewa lub w jego pobliskim sąsiedztwie staramy się posadzić nowe zdrowe drzewo. Poza tym warto odnotować, że w tym roku Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie posadził już lub posadzi drzewa i krzewy w pasach drogowych m.in. przy al. Bohaterów Monte Cassino, al. Marszałkowskiej, al. Jana Pawła II, al. Wyzwolenia, czy ul. Legionów. Opozycja zapomniała również o akcji „Posadźmy drzewo w Częstochowie”, która zainaugurowała 13 marca.

Od kilku miesięcy z inicjatywy SLD także w Częstochowie rozdawana jest Konstytucja RP. Jak częstochowianie odbierają tą akcję ?

– Zgadza się, od kilku miesięcy członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Częstochowie  rozdawali bezpłatne egzemplarze polskiej Ustawy Zasadniczej. W sumie od maja podczas różnych akcji m.in. w trakcie Dni Samorządu Terytorialnego, Festiwalu Hip-Hop Elements, Festiwalu Filmowego Leżak Fortum, a także dwukrotnie podczas przejazdu zabytkowym tramwajem rozdaliśmy prawie 30 tysięcy egzemplarzy. Ponadto kilka tysięcy egzemplarzy trafiło do skrzynek, dzięki czemu mieszkańcy Częstochowy otrzymali najważniejszy dokument Państwowy nie wychodząc z domu. Sama akcja została bardzo dobrze przyjęta przez częstochowian. Mieszkańcy miasta dziękowali Nam, że promujemy idę Konstytucji, a także w negatywnym tonie wypowiadali się na temat planowanych zmian przez partię rządzącą oraz prezydenta RP w jej zapisie.  

Rozmawiał: Marcin Biś