Podpisano umowę z wykonawcą rewitalizacji Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”

Pawilon plażowy, przebudowa nabrzeża, rozbudowa plaży, kładka nad kanałem i pomosty, nowy parking, oświetlenie, monitoring oraz urządzona zieleń – to niektóre elementy realizacji strefy wypoczynku „Adriatyk”. Miasto podpisało umowę wartości prawie 8,3 mln zł z wykonawcą kolejnego etapu rewitalizacji Parku Wypoczynkowego „Lisiniec” w Częstochowie.

Umowę sygnowali 30 października w Urzędzie Miasta Częstochowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz przedstawiciele wyłonionej w przetargu częstochowskiej firmy PBP Przemysłówka S.A. – prezes zarządu Janusz Stępień  i wiceprezes Ryszard Oślizło. W spotkaniu uczestniczył także uzgadniający szczegółowy zakres prac zastępca prezydenta Jarosław Marszałek.

Obecny kontrakt to kontynuacja prac związanych z zagospodarowaniem parku i przekształcaniem go w atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji częstochowian.

– W park Lisiniec inwestuje miasto, ale także sami mieszkańcy – np. głosując na zadania z budżetu obywatelskiego czy korzystając z organizowanych tu imprez, a częstochowscy przedsiębiorcy lokują tu kolejne atrakcje, np. w postaci parku linowego czy wake-parku. To świadczy o dużym zainteresowaniu tym miejscem – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. –Dlatego na tym etapie  prac chcemy wyposażyć park w te elementy, których dotychczas najbardziej w parku brakowało.

Prace związane z plażą i kąpieliskiem – umożliwiające ich funkcjonowanie oraz swobodny do nich dojazd – mają zostać zrealizowane do 1 czerwca przyszłego roku, natomiast całość inwestycji z budynkiem plażowym będzie sfinalizowana do 15 października 2018 roku.

Ciekawostką jest potwierdzony już uzgodnieniami z Urzędem Morskim w Słupsku zamiar dostarczenia do strefy wypoczynku „Adriatyk” prawdziwego nadbałtyckiego piasku w ilości ok. 1,8 tys. m sześciennych, co będzie stanowić ok. 3 tysięcy ton. Pozwoli to na wysypanie plaży na Lisińcu  warstwą piasku z Łebygrubości ok. 30 cm.

Projekt wpisuje się w program Kierunek Przyjazna Częstochowa, w ramach którego władze samorządowe chcą m.in. zwiększać możliwości i poprawiać standard aktywnej rekreacji w naszym mieście.

Równolegle z realizacją strefy wypoczynku „Adriatyk” trwać będą prace przygotowawcze do kolejnego etapu rewitalizacji Lisińca, związanego m.in. z kompleksowym zagospodarowaniem otoczenia zbiornika „Bałtyk”.

Zakres prac w ramach budowy strefy wypoczynku Adriatyk w Parku Lisiniec obejmie m.in.

– budowę parkingu (na ok. 130 pojazdów), wjazdu i wejścia na teren parku (od strony ul. Toruńskiej), placów, ciągów pieszych i komunikacyjnych oraz ścieżek rowerowych;

– budowę budynku usługowego – pawilonu plażowego z zapleczem gastronomicznym – dla korzystających z kąpieliska przy zbiorniku „Adriatyk”, plaży i wszelkich elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej zlokalizowanej w parku; budynek będzie wyposażony także w węzeł higieniczno-sanitarny oraz pomieszczenia dla ratowników i wyposażony w niezbędną infrastrukturę techniczną;

– rozbudowę plaży i przebudowę nabrzeża, które m.in. zostanie umocnione gabionami, czyli elementami wzmacniającymi; w wyniku tych prac zmieni się obrys zbiornika – brzeg zostanie przesunięty; nad kanałem pojawi się kładka o konstrukcji żelbetowej, a także pomosty wodne i lądowe z drewna i kompozytu;
– postawienie wieżyczki obserwacyjnej dla ratowników;
– budowę nowego oświetlenia i montaż monitoringu;
– uzupełnienie przestrzeni o elementy małej architektury – dodatkowe ławki i kosze,
– nasadzenia nowych drzew i krzewów, które sprawią, że zmieni się ukształtowanie terenu; w ramach nowego urządzenia zieleni m.in. posadzone zostaną 102 drzewa (w miejsce 62 usuniętych – także z przyczyn zdrowotnych); nasadzenia mają stanowić spójną kompozycję z projektowanym układem architektoniczno-przestrzennym; zaprojektowana zieleń będzie mieć charakter uporządkowany, stanowiąc przejście pomiędzy strefą wypoczynkową podporządkowaną architekturze, a bujnie rozwiniętą roślinnością półnaturalną, stanowiącą główną tkankę tworzącą  szatę  roślinną  parku.

źródło/foto: UM Częstochowy