Przypominamy o darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży

Dzięki klubowi radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Częstochowie od 1. Października br. dzieci  i młodzież do lat 15, w tym także 5-, 6- latki mogą jeździć za darmo publicznym transportem zbiorowym. Przypominamy, że do końca października darmowy przejazd odbywa się przy okazaniu ważnej legitymacji szkolnej (przedszkolaki za oświadczeniem słownym podróżującego z dzieckiem, dorosłego opiekuna).  Jednak od 01. Listopada do darmowego przejazdu upoważniać będzie bilet elektroniczny zasilony darmowym doładowaniem, które będzie należało ponawiać co 90 dni.

– Niezmiernie się cieszę, iż Prezydent przychylił się do naszej gorącej prośby aby dzieciaki w naszym mieście jeździły za darmo. Liczę na pozytywne symptomy tego programu i rozszerzenie dobę przyszłości na inne grupy wiekowe naszych mieszkańców powiedział radny SLD Tomasz Tyl

– koledzy i koleżanki mojego syna , którzy są jeszcze gimnazjalistami są zachwyceni takim rozwiązaniem. Uczą się w centrum miasta więc w większości dojeżdżają autobusami i tramwajami. Zrobili już obliczenia ile dodatkowo zaoszczędzą na swoje przyjemności jeśli nie zapłacą za bilety i tak samo myślą rodzice, dla których to o jeden spory wydatek mniej , bo rocznie to kwota ponad 650 zł.mówi Małgorzata Iżyńska radna miejska.

Jak wyrobić i zasilić darmowy bilet dla naszego dziecka?

  • Jeśli uczeń posiada już imienny bilet elektroniczny, to rodzic/opiekun prawny dziecka powinien udać się do jednego z punktów obsługi klienta MPK na terenie miasta i zasilić ten bilet elektroniczny darmowym doładowaniem uprzednio wypełniając gotowy na miejscu druk oświadczenia (obecność dziecka nie jest konieczna, rodzic ze sobą powinien jedynie zabrać własny dokument tożsamości oraz ważną legitymację szkolną dziecka. Rodzic oświadczenie składa jednorazowo, a w późniejszym czasie dziecko może doładowywać swój bilet elektroniczny samodzielnie).
  • Jeśli uczeń nie posiada imiennego biletu elektronicznego, to rodzic/opiekun prawny dziecka powinien udać się do jednego z punktów obsługi klienta MPK na terenie miasta i złożyć wniosek o wydanie dla dziecka biletu elektronicznego. Wniosek składa się wraz z oświadczeniem – proste druki obu pism są gotowe do wypełnienia na miejscu (obecność dziecka nie jest konieczna, rodzic ze sobą powinien jedynie zabrać własny dokument tożsamości oraz ważną legitymację szkolną dziecka. Rodzic oświadczenie składa jednorazowo, a w późniejszym czasie dziecko może doładowywać sobie bilet elektroniczny samodzielnie)
  • Rodzic wnioskuje o bilet elektroniczny dla dziecka:

– imienny ze zdjęciem dziecka (wówczas w przypadku kontroli dziecko nie musi okazywać legitymacji szkolnej potwierdzającej tożsamość)
– imienny bez zdjęcia dziecka (wówczas w przypadku kontroli dziecko będzie zobowiązane okazywać legitymację szkolną potwierdzającą tożsamość).

  • Powyższych formalności może dokonać inna osoba dorosła w imieniu rodzica/opiekuna prawnego. Wówczas osoba trzecia okazuje się podczas wizyty w jednym z punktów obsługi klienta MPK na terenie miasta: podpisanym przez rodzica/opiekuna prawnego upoważnieniem do wykonania wspomnianych czynności oraz dokumentem tożsamości rodzica/opiekuna prawnego i własnym.

Więcej informacji na temat darmowego przejazdu można zobaczyć tutaj.

źródło/foto: [mb]