Łukasz Kot: Mamy nadzieję, że do Częstochowy przyjedzie coraz więcej turystów, także na rowery (wywiad)

Z radnym SLD Łukaszem Kotem rozmawialiśmy o rowerach miejskich, rowerowych połączeniach Częstochowy z ościennymi gminami, a także o specjalnej stronie internetowej. Zachęcamy do przeczytania wywiadu.  

Niedawno powstała strona internetowa www.bramajury.pl. Co możemy znaleźć na tym portalu ?

– Strona zawiera mapy, opisy i zdjęcia szlaków zarówno znanych, oznakowanych, jak i tych niedawno odkrytych i zapisanych w telefonach częstochowskich rowerzystek i rowerzystów. Przy każdym szlaku znajdziemy odpowiadający mu poziom trudności oraz długość trasy do przebycia. Na wstępie możemy określić, jakim typem roweru dysponujemy – szosowym, trekkingowym czy górskim, bo to ułatwi dobór trasy. Pobieranie szlaków jest bezpłatne. Generalnie to suma rowerowych doświadczeń, wiedzy o bardziej lub mniej znanych szlakach rowerowych, z których korzystają bardziej zaawansowani lokalni rowerzyści. Wszystko zostało podane w przystępny sposób, aby zachęcić do turystyki rowerowej jak najwięcej osób z Częstochowa, ale także rowerowych turystów.

Już ponad 100 tys.  razy wypożyczono rower miejski. Jak Pan sądzi skąd takie zamiłowanie rowerem miejski wśród częstochowian ? 

– Wydaje mi się, że przez ostatnie kilka lat dokonała się rowerowa ewolucja, zarówno w kwestii infrastruktury ludzkiej. Co raz dłuższa infrastruktura rowerowa zachęca do korzystania z  CRM na co dzień. Swoje, na pewno też zrobiła konstrukcja cennika. Zawsze pierwsze 30 minut korzystania jest za darmo, więc częstochowskim rowerem miejskim dojedziemy za darmo do znajomych, do pracy lub na zakupy.

Już niedługo Częstochowę oraz Olsztyn połączy droga rowerowa, którędy będzie biegł nowy szlak rowerowy ?

– Na połączenie jeszcze trochę poczekamy, ale gminy podpisały odpowiednie porozumienie i teraz każda strona etapami realizuje inwestycje na swoim terenie. Myślę, ze to nie koniec dobrych wieści, jeżeli chodzi o Częstochowę i jej rowerowe połączenia z ościennymi gminnymi, ale zdecydowanie połączenie z gminą Olsztyn było najbardziej pożądane. Częstochowa swoją inwestycję prawdopodobnie podzieli na 3 etapy, z których pierwszy, czyli odcinek pomiędzy Rondem Szwejkowskiego oraz Skwerem Lotników, zacznie być budowy przez częstochowską firmą już za kilka dni.

Z kolei w lipcu oddano inny odcinek łączący Częstochowę ze Mstowem.

– Rowerowa współpraca z gminą Mstów ma najdłuższą historię i właściwie połączenie jest już wybudowane. Prowadzi przez ul. Mstowską, Przeprośną Górkę do Mstowa. Zresztą ten szlak, podobnie jak i trasa na Olsztyn w ciepłe weekendy jest już teraz bardzo uczęszczany przez rowerzystów. Aby Częstochowa stworzyła dobrą ofertę rowerową, musimy ściśle współpracować z takimi gminami jak Olsztyn, Mstów. Dzięki temu mamy nadzieję, że do Częstochowy przyjedzie coraz więcej turystów, także na rowery.

Rozmawiał: Marcin Biś