Noworoczne spotkanie prezydenta Częstochowy

Poniedziałkowy wieczór w Filharmonii Częstochowskiej był okazją do podsumowania działań miejskiego samorządu oraz podziękowania tym, których praca przyczyniła się do rozwoju społeczności lokalnej.

Uroczyste spotkanie noworoczne odbyło się 15 stycznia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się działacze i działaczki społeczne, przedstawiciele organizacji ,,trzeciego sektora”, reprezentanci środowiska sportowego, przedsiębiorców, mediów, pracownicy naukowo-dydaktyczni częstochowskich uczelni, dyrekcje szkół, kierownictwa miejskich instytucji i spółek.

Na spotkanie przyszli wszyscy zastępcy prezydenta Częstochowy – Jarosław Marszałek, Piotr Grzybowski, Ryszard Stefaniak i Bartłomiej Sabat. Z zaproszenia skorzystał też wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, przez wiele lat kierujący Miejskim Szpitalem Zespolonym. Był także wieloletni samorządowiec, były poseł i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. Samorząd wojewódzki reprezentowali wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz członek zarządu województwa Grzegorz Boski. Obecni byli częstochowscy radni; nie zabrakło najbliższych współpracowników prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka czy osób kierujących poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta.

Po powitaniu, wprowadzeniu sztandaru przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i odegraniu hejnału Częstochowy nadszedł czas na modlitwę ekumeniczną, którą poprowadził ks. prałat dr Andrzej Kuliberda z udziałem o. Grzegorza Prusa z Sanktuarium Jasnogórskiego, ks. Adama Glajcara z parafii ewangelicko-augsburskiej oraz pastora Mariusza Cieślińskiego z Centrum Chrześcijańskiego ,,Słowo Wiary’’.

Noworoczne spotkanie to okazja do symbolicznego podsumowania niedawnej przeszłości w miejskim samorządzie, a zarazem naszkicowania zamierzeń na najbliższą przyszłość. Tego rodzaju treści wypełniły słowo, które do zebranych w Sali Koncertowej im. Wojciecha Kilara skierował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Nie sposób było uciec od szerszego kontekstu wydarzeń roku 2023, a także wcześniejszych – wojny w Ukrainie, wynikającej z niej sytuacji uchodźczej oraz wypełnionej długimi okresami lockdownu pandemii.

– Pomimo różnych przeciwności sumiennie pracowaliśmy na rzecz samorządu, co dostrzegły różne gremia i kapituły przyznające w ubiegłym roku nagrody oraz tytuły – mówił m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Tu pozwolę sobie w skrócie wymienić najważniejsze – „Samorządowy Lider Zarządzania”, „Skrzydła IT w Administracji”, „Grunt na Medal” czy „Przyjazny Samorząd”. W 2023 roku otrzymaliśmy również certyfikat potwierdzający wdrożenie Standardów obsługi inwestorów w samorządzie nadany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

W podsumowaniu przedstawionym przez prezydenta nie brakło odniesień do największych inwestycji wypełniających zeszły rok – przebudowy odcinka DK-46, budowy nowej siedziby przedszkola przy ul. Osada Młyńska czy termomodernizacji jednej z najstarszych lokalnych szkół, czyli Technicznych Zakładów Naukowych.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym wręczyli medale ,,Merentibus’’, nagrody za działalność wpisującą się w strategiczne miejskie programy oraz za poświęcone Częstochowie prace naukowe. Wręczono także medale za zasługi dla Województwa Śląskiego.

Artystyczną część wieczoru wypełniły piosenki o miłości przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. A na sam finał zaplanowano poczęstunek we Foyer im. Ireneusza Kozery.

foto/źródło: UM Częstochowy