W najbliższą sobotę będzie można składać wnioski o miejskie dofinansowanie in vitro

W najbliższą sobotę w godz. 9-12 w Urzędzie Miasta przy ul. Śląskiej 11/13 będzie można składać wnioski o miejskie dofinansowanie in vitro. Pary czekające na swoje dzieci zachęca do tego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– Rozmawiałem z większością rodziców 79 dzieci urodzonych jak dotąd dzięki częstochowskiemu programowi – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Spotkania z tymi szczęśliwymi matkami i ojcami utwierdzają mnie w przekonaniu, że nasza decyzja sprzed wielu lat – jako pierwszego miasta w Polsce – aby wspierać ich starania o potomstwo, była absolutnie słuszna. Zarówno w kontekście umożliwienia im realizacji ich potrzeb rodzicielskich, jak i w szerszym, społecznym kontekście działań na rzecz zwiększenia liczby narodzin. Nie zmieniamy tego, co tak dobrze zadziałało, co jest wzorem dla innych miast, co przyniosło tylu ludziom spełnienie ich marzeń i aspiracji. Zapraszam więc kolejne pary do składania wniosków!

Do udziału w programie „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Częstochowy” zakwalifikowane zostaną pary jeśli:
• wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia – dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia) jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml,
• pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
• są mieszkańcami zameldowanymi w Częstochowie,
• poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
• zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Uczestniczącym w programie przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Przy naborze wniosków decyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski o objęcie dofinansowaniem wraz z oświadczeniami dostępne są na stronie https://www.czestochowa.pl/in-vitro

Niemal od samego początku działania programu dla wszystkich urodzonych dzięki niemu maluchów wózki funduje produkująca je, częstochowska firma Deltim.

Od początku realizacji częstochowskiego programu in vitro złożono prawie 400 wniosków o dofinansowanie terapii. Po medycznej weryfikacji, czekające na potomstwo pary przeszły ponad 300 procedur. Urodziło się już 79 dzieci, w tym 8 par bliźniaków.

Relacja zysków społecznych do kosztów finansowych, jakie miasto ponosi w związku z tym programem, nie pozostawia wątpliwości co do jego opłacalności – przez te wszystkie lata na dofinansowanie zabiegów in vitro z budżetu miasta wydano niecałe 1,5 mln zł. To koszty bardzo umiarkowane, z którymi Częstochowa radziła sobie nawet w okresie najbardziej intensywnego osłabiania samorządowych finansów przez rozwiązania fiskalne i inne działania w sferze gospodarczej poprzedniej ekipy rządowej.

Realizatorami programu są obecnie: Provita Sp. z o.o. Katowice, Medi Partner Sp. z o.o Warszawa, Gyncentrum Sp. z o.o., Centrum Leczenia Niepłodności Novomedica Sp z o.o. , Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp.k., Gameta-Szpital Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k. Pacjenci sami wybierają, z usług której kliniki chcą skorzystać. Szczegółowe adresy placówek należących do realizatorów dostępne są w załączniku poniżej.

foto: własne
źródło: UM Częstochowy